Materiały izolacyjne – co to takiego i jakie wybrać?

izolacje budynkuMateriały izolacyjne służą do zabezpieczenia budowli przez utratą ciepła, a ponieważ istnieje wiele czynników na to wpływających, tym samym izolacje są wykonane z różnych tworzyw. Rodzaje materiałów izolacyjnych dzieli się ze względu na trwałość, czy właściwości akustyczne. Ważne jest również, aby chroniły przed zawilgoceniem, zatem zwraca się uwagę również na paro przepuszczalność.

Ostatnim czynnikiem jest oczywiście cena, ale przy wszelkich materiałach budowlanych naprawdę nie ma co oszczędzać, ponieważ jest to inwestycja na przyszłość i raz oszczędzając, możemy być pewni, że w przyszłości sporo do interesu dopłacimy w związku z wykrytymi usterkami czy ubytkami.

Najczęściej wybieranymi izolacjami jest wełna lub styropian. Tą pierwszą może być zarówno wełna szklana, jak i wełna kamienna. Warto wiedzieć, że stosuje się również polistyren ekstradowany – jego zadaniem jest ochrona ścian, które w większej skali są narażone na zawilgocenie.

Materiały izolacyjne są również stosowane przy urządzeniach HVAC, czyli w sektorze klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania i chłodzenia. Izolacje zapewniają dłuższe działanie urządzeń. Najczęściej w tym przypadku stosuje się naturalne materiały organiczne czy włókna mineralne.

Jako naturalne materiały izolacyjne rozumie się wszelkie dostępne produkty, które prym wiodły w okresie rozwoju myśli technologicznej przy jednoczesnym braku sztucznych zamienników,a  które były dostępne od ręki i właściwie… pod ręką. Zaliczamy do nich słomę, trzcinę, torf czy żużel. Również korek w czasach obecnych ma swoje zastosowanie chociażby w termicznej izolacji podłóg komór chłodniczych.

Na rynku można znaleźć wszelkiej maści izolacje techniczne, ale co najważniejsze – producenci zobligowani są do podawania dokładnych parametrów technicznych oraz zastosowania, zatem bez problemu można znaleźć odpowiedni materiał pod swoje potrzeby. Do każdego materiału dostępne są karty produktu, a także deklaracje zgodności czy inne aprobaty techniczne, które dopuszczają dany produkt na rynek, a dla konsumenta są potwierdzeniem, że materiał jest kontrolowany i ma określone właściwości potwierdzone przez urzędy państwowe.

___

Więcej o izolacjach technicznych i budowlanych, włącznie z ofertą na materiały budowlane, można znaleźć na stronie dystrybutora SIG.pl

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>