Dach to najważniejsza część budowli. Chroni budynek przed czynnikami zewnętrznymi, utrzymuje temperaturę wewnątrz. Ponadto spełnia zadanie estetyczne – można dach wkomponować w otoczenie lub z jego pomocą stworzyć spójną całość z pozostałymi elementami budowli.
O tym, że dach jako taki jest bardzo ważny, nie trzeba przekonywać. Ale równie ważne jest sam fakt, z czego wykonane jest pokrycia dachowe, ponieważ to ono decyduje o powodzeniu budowy i konstrukcji. Można powiedzieć, że zewnętrzne warstwy dachu dzielimy na lekkie i ciężkie. Lekkimi będą wszelkie dachy z blachy, a ciężkimi – dachówki, jak dachówki ceramiczne, czy dachówki betonowe.
DACHY NATURALNE
Warto wiedzieć, że same pokrycia na dach można wykonać z materiałów sztucznych oraz naturalnych. Różnią się one między sobą właściwościami. Do naturalnych, niegdaj często stosowanymi, zaliczamy strzechy na dachu, które mogą być słomiane, trzcinowe lub wykonane z wodorostów. Ponadto dachy z drewna (np. dranica czy deszczułki). Również odnajdziemy dachy wykonane z kamienia, jak łupek kamienny.
Ostatnimi czasy ponownie zapanowała moda na tak zwane ogrody na dachu. Są to dachy zielone, które charakteryzują się posadzeniem na dachu przystosowanych roślin, które potem mogą pełnić rolę ogrodu (jeśli dach nie jest spadzisty). Ten rodzaj dachu wymaga sporego nakładu pracy, a przede wszystkim dobrego rozeznania w oferowanych rozwiązaniach.
DACHY SZTUCZNE
Materiały dachowe wykonane przez człowieka, a więc nieodebrane wprost z natury, to dachówki, blachy, papy, gont bitumiczny. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że dachówka ceramiczna cieszy się niegasnącą popularnością ze względu na jej długotrwałość oraz ciekawy efekt uzyskany na dachu za sprawą tego, że każda dachówka może różnić się odcieniem.
Komentarze